Zespół PADAM a zaburzenia sprawności seksualnej

Zespół PADAM a andropauza u mężczyzn

Andropauza to umowny termin określający zmiany fizyczne i psychiczne, które pojawiają się u wielu mężczyzn po 40 roku życia. Zaburzenia sprawności seksualnej, spadek libido to charakterystyczne objawy dotykające mężczyzn zmagających się ze spadkiem poziomu hormonów płciowych. Stan ten określany jest jako zespół PADAM, a właściwie zespół niedoboru testosteronu. Dotyka on głównie mężczyzn w starszym wieku, jednak zdarzają się przypadki cierpiących na to schorzenie mężczyzn znacznie młodszych.

Czym jest zespół PADAM?

Zespół PADAM jest często utożsamiany z męskim odpowiednikiem menopauzy. Stan ten można rozpoznać głównie u mężczyzn po 40-50 roku życia, u których procesy starzenia się mogą powodować zmiany poziomu hormonów płciowych w krwi. W tym okresie naturalnie spada poziom androgenów, które są odpowiedzialne z wtórne cechy płciowe, ale również poziom libido czy sprawność seksualną. U kobiet menopauza hamuje funkcje reprodukcyjne, natomiast u mężczyzn andropauza może je jedynie upośledzać. Zespół PADAM utożsamiany z andropauzą występuje często, jednak nie zawsze daje uciążliwe objawy. Zmienia się wówczas nie tylko sama fizyczność, ale również samopoczucie, dochodzi również do zmian mających podłoże psychiczne.

Jakie są objawy zespołu PADAM?

Częściowy niedobór androgenów u mężczyzn powoduje wiele objawów, które na dłuższą metę mogą być uciążliwe i przyczyniają się do spadku samopoczucia i obniżenia samooceny, szczególnie że pogłębiają się z biegiem czasu. Panowie skarżą się na spadek poziomu libido, zmniejszenie aktywności seksualnej, problemy z erekcją, przerzedzenie owłosienia łonowego. Spadek poziomu testosteronu i innych hormonów płciowych powoduje zmniejszenie masy mięśniowej, zmniejszenie objętości jąder i zmniejszenie gęstości mineralnej kości. Wśród objawów charakterystycznych dla andropauzy należy również wymienić obniżenie wytrzymałości fizycznej, szybsze męczenie się, pogorszenie pamięci, kłopoty z koncentracją czy anemię. Badania kliniczne wskazują, iż zespół PADAM dotyka 6-25% mężczyzn po 45 roku życia – uciążliwe objawy mogą, jednak nie muszą występować. Są mężczyźni, którzy mimo wieku nie odczuwają u siebie widocznych objawów, ciesząc się zadowalającą sprawnością seksualną i dobrym samopoczuciem. Bardzo często predyspozycje do zespołu PADAM mają podłoże genetyczne.

Diagnostyka i leczenie zespołu PADAM

Zespół PADAM nie jest chorobą, jednakże jego objawy mogą przysparzać wielu problemów, z którymi ciężko jest sobie samodzielnie poradzić. Ważne jest leczenie objawowe, dzięki którym mężczyzna może powrócić do sprawności seksualnej i nadal cieszyć się z życia. Istotna jest odpowiednia diagnostyka, której podstawę stanowi wywiad lekarski – w tym celu wystarczy kontakt z lekarzem POZ. Pacjent powinien wykonać podstawowe badanie moczu, morfologię, oznaczenie poziomu glukozy we krwi, badanie tarczycy, poziomu lipidów oraz PSA. Wiele na temat stanu zdrowia mogą powiedzieć badania oznaczające poziom hormonów płciowych – stężenie testosteronu całkowitego, stężenie SHBG – globuliny wiążącej hormony płciowe.

Na podstawie wyników lekarz może określić niedobory – jeśli poziom testosteronu w krwi wynosi mniej niż 8nmol/L, możliwe jest zastosowanie terapii zastępczej polegającej na podawaniu pacjentowi preparatów zawierających testosteron dostępnych na receptę. Są one dostępne w formie tabletek podjęzykowych lub mogą być podawane domięśniowo w zastrzykach. Niestety, terapia ta nie daje natychmiastowych efektów, zwykle potrzeba kilku miesięcy, by zaobserwować korzystny wpływ testosteronu na sprawność seksualną czy poziom libido. Warto podkreślić, że kompleksowa diagnostyka zespołu PADAM opiera się także na badaniu prostaty, zwykle per rectum. Jest to proste badanie trwające kilkanaście sekund, które daje lekarzowi szereg informacji dotyczących wielkości oraz struktury prostaty. Przerost prostaty czy inne zaburzenia związane z tym gruczołem mogą bowiem dawać niepokojące objawy przypominające andropauzę, a do tego wiąże się z występowaniem problemów z erekcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *