Wysoki poziom cholesterolu i zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to jeden z najwcześniejszych objawów wysokiego poziomu cholesterolu u mężczyzn. Taki poziom cholesterolu może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia w tym dla życia seksualnego. Wraz ze zmniejszonym libido, wysoki poziom tłuszczu we krwi może poważnie uszkodzić tętnice, a nawet doprowadzić do miażdżycy. Dlatego lekarze zwykle rozpoczynają badanie od pomiaru poziomu cholesterolu u mężczyzn z zaburzeniami erekcji.

Wysoki poziom cholesterolu i zaburzenia erekcji

Chociaż wysoki poziom cholesterolu i zaburzenia erekcji mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niezwiązane, w rzeczywistości idą w parze. Erekcja pojawia się w odpowiedzi na stymulację seksualną, podczas której organizm uwalnia substancje chemiczne rozluźniające tętnice prącia. Zrelaksowane tętnice rozszerzają się i wypełniają większą ilością krwi.

Cholesterol to rodzaj tłuszczu. Nadmierne ilości cholesterolu mogą utrudniać przepływ krwi i blokować przepływ krwi w tętnicach prącia. W rezultacie mogą wystąpić problemy z erekcją. Im wyższy poziom cholesterolu, tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Ponadto wysoki poziom cholesterolu zaburza produkcję niezbędnych substancji chemicznych, które sprzyjają prawidłowej potencji. W ten sposób organizm może nie uwalniać wymaganej ilości tlenku azotu do krwiobiegu, co zakłóca niezbędne rozluźnienie tkanek prącia.

Jednak zarówno wysoki poziom cholesterolu, jak i zaburzenia erekcji są odwracalne. Wielu mężczyznom cierpiącym na te problemy przepisuje się leki obniżające poziom lipidów. Oprócz pożądanych efektów, leki te mogą również wywierać niepożądany wpływ na erekcję. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją terapie, które mogą odwrócić zaburzenia erekcji i nie wchodzą w interakcje z lekami obniżającymi poziom lipidów. Warto rozważyć stosowanie tabletek na poprawienie erekcji i możliwość osiągnięcia pełnego i stabilnego wzwodu, co pozwoli odbyć stosunek seksualny. Konieczne są również pewne zmiany stylu życia, aby zatrzymać postęp zaburzeń erekcji.

Aspekty, o które mężczyzna powinien zadbać to:

  • Utrzymanie zdrowej wagi.
  • Zapobieganie rozwojowi wysokiego cholesterolu.
  • Regularne ćwiczenia.
  • Śledzenie poziomu testosteronu.
  • Unikanie sterydów anabolicznych.
  • Zminimalizowanie stresu.

Środki te, wraz z odpowiednim leczeniem, pomogą w utrzymaniu funkcji seksualnych i zdrowego poziomu cholesterolu.

Obniżając poziom cholesterolu, można zwiększyć potencję

Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców wykazało, że przyjmowanie statyn tzn. leków obniżających poziom cholesterolu we krwi, pomaga w zaburzeniach erekcji. W tym przypadku działanie statyn było podobne do działania leków zwiększających potencję. Lekarze przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział wielu mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat. Wszyscy cierpieli na zaburzenia erekcji, a dodatkowo mieli wysoki poziom cholesterolu. Jedna grupa uczestników przyjmowała statyny przez trzy miesiące, podczas gdy inni nie otrzymywali żadnego leczenia.

Ci, którzy dołączyli do grupy eksperymentalnej, zauważyli znaczną poprawę, mimo że nie przyjmowali żadnych leków zwalczających zaburzenia erekcji. Spadek był bardziej znaczący niż oczekiwali naukowcy. Dodatkowo obniżył się poziom cholesterolu, co było głównym celem terapii. Badanie wykazało, że schemat leczenia statynami jest uważniej przestrzegany przez pacjentów, którzy przeszli już zawał serca, niż ci, którym są przepisywane w celach profilaktycznych. Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z erekcją, obejmują wiek powyżej 40 lat, palenie tytoniu, cukrzycę, choroby układu krążenia, upośledzony przepływ krwi w okolicy penisa, nadciśnienie i operacje na miednicy.

Współczesna medycyna zapewnia najbardziej różnorodne leczenie zaburzeń erekcji oraz różnorodne technologie i metody dostępne w arsenale medycznym. Odkrycie dodatkowych właściwości terapeutycznych statyn może w niedalekiej przyszłości znacząco skrócić czas poświęcany na leczenie zaburzeń erekcji, jednocześnie korygując liczne zaburzenia wywołane wysokim poziomem cholesterolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *