Wady anatomiczne macicy

Wady wrodzone w budowie macicy nie pojawiają się często i można je stosunkowo łatwo zdiagnozować. Macica jest narządem pełniącym kluczową funkcję w układzie rozrodczym, dlatego też wady wrodzone mogą doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania, płodności czy problemów z donoszeniem ciąży. Naukowcy od lat starają się określić czynniki mogące mieć wpływ na występowanie wad anatomicznych macicy – jest kilka prawdopodobnych przyczyn zmian w budowie narządu.

Rola macicy w układzie rozrodczym

Macica to niewielki narząd mający zaledwie 50-60 gramów wagi, jednak w czasie ciąży powiększa swoje rozmiary nawet kilkunastokrotnie. We wnętrzu macicy dochodzi do procesu migracji i przygotowania plemników do zapłodnienia, następnie zarodek zagnieżdża się w wyściółce macicy i rozwija przez kolejnych 9 miesięcy. Macica odżywia zarodek i płód, a także stanowi barierę ochronną. Narząd pełni swoją niezwykłą funkcję aż do porodu – dzięki skurczom jej ścian możliwe są narodziny dziecka siłami natury. Wszelkie nieprawidłowości w budowie macicy mogą, jednak nie muszą wpływać na płodność czy utrzymanie ciąży. Stan ten zawsze powinien ocenić lekarz. Niepokojącymi objawami mogącymi świadczyć o wadach w budowie macicy są przedłużające się, obfite i bolesne menstruacje, nieregularne cykle miesiączkowe oraz krwawienie między miesiączkami, problemy z zajściem w ciążę, nawykowe poronienia.

Jakie są najczęstsze wady macicy?

Prawidłowo zbudowana macica to narząd mający kształt litery T. Jest położona wewnątrz miednicy mniejszej, ma około 8 centymetrów długości oraz 4 centymetry szerokości. Składa się z trzonu, dna, cieśni oraz szyjki. Wśród najczęściej występujących wad anatomicznych macicy można wymienić:

Macica dwurożna – dotyczy około 30% wszystkich wad macicy, powstaje przy niepełnej fuzji przewodów Müllera. Macica dwurożna może występować w formie częściowej i całkowitej (wówczas pojawiają się dwie szyjki). Ta wada może uniemożliwiać lub znacznie utrudniać zajście w ciąże, przy czym wykrycie jej w standardowym badaniu ginekologicznym jest praktycznie niemożliwe. Do objawów dwurożnej macicy należą także zaburzenia miesiączkowania, w szczególności bolesne menstruacje.

Macica jednorożna – macica jednorożna obejmuje około 10% wad anatomicznych – jest to stan, w którym jeden róg macicy całkowicie nie występuje lub jest słabo rozwinięty. Kobieta ma wówczas jeden zdrowy jajowód, a więc szansa na posiadanie potomstwa jest mniejsza niż w przypadku całkiem zdrowych kobiet.

Macica przegrodzona – wada powoduje przegrodzenie jamy macicy błoną, która deformuje jej wnętrze. Jest to najpoważniejsza wada macicy, która nie rokuje powodzenia w staraniach o ciążę – macica jest niewystarczająco unerwiona i unaczyniona, przez co nie stwarza optymalnych warunków do zagnieżdżenia się zarodka. Przegrody w macicy można usunąć chirurgicznie, przez co zwiększa się szansa na zapłodnienie oraz donoszenie ciąży.

Tyłozgięcie macicy – jest to nietypowe położenie macicy względem kości miednicy (trzon macicy skierowany w stronę kręgosłupa). Może posiadać ja nawet co 5 kobieta i obecnie tyłozgięcie uważane jest za stan niepożądany, jednak nie jest on zaliczany do patologii. Stan może być wrodzony lub nabyty np. w wyniku przebytej infekcji czy endometriozy. Tyłozgięcie macicy może utrudniać zajście w ciążę, jednak nie wyklucza poczęcia.

Czy wady anatomiczne macicy należy leczyć chirurgicznie?

Każda wada w budowie macicy powinna zostać oceniona przez lekarza ginekologa. Nie wszystkie wady muszą być jednak leczone chirurgicznie – niektóre z nich, jak choćby tyłozgięcie macicy nie jest uznawane za stan chorobowy, może jednak wymagać zastosowania metod leczenia niepłodności np. inseminacji. Wiele poważniejszych wad, jak choćby macica przegrodzona wymaga korekty chirurgicznej, dzięki której można zbliżyć budowę macicy do stanu naturalnego, a szansa na zajście w ciążę i urodzenie dziecka w terminie zwiększa się wówczas nawet o kilkadziesiąt procent. Operację zaleca się wówczas, kiedy nie może dojść do naturalnego poczęcia lub dochodzi do nawracających poronień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *