Najważniejsze przyczyny zaburzeń erekcji: co powoduje impotencję u mężczyzn?

Zaburzenia erekcji lub impotencja to zmora współczesnych mężczyzn. Problem ten wydaje się szczególnie palący ze względu na szereg powiązanych ze sobą czynników negatywnych, w tym: stres, panujący niepokój, nowe relacje. A także częste występowanie chorób, takich jak nadciśnienie i wysoki cholesterol, przez które mężczyźni są zmuszeni do przyjmowania wielu leków, które z kolei mogą wpływać na libido i erekcję.

Główne przyczyny zaburzeń erekcji, u mężczyzn poniżej 45 roku życia

  • Stres i czynniki psychologiczne: Obejmują one strach przed możliwą porażką i sytuacyjne zaburzenia erekcji.
  • Efekt uboczny leczenia innych chorób, takich jak depresja, wysokie ciśnienie krwi i kilka innych, zażywanie marihuany.
  • Brak równowagi hormonalnej: niski poziom testosteronu, brak równowagi hormonów tarczycy, cukrzyca, zaburzenia czynności nerek.
  • Choroby naczyniowe, takie jak nadciśnienie, choroba naczyń obwodowych, wysoki poziom cholesterolu.
  • Problemy neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i wiele innych.
  • Choroby naczyniowe, w tym: choroba niedokrwienna serca (CHD), udar, zawały serca.
  • Choroby neurologiczne – neuropatia obwodowa, lęk, uraz rdzenia kręgowego lub rwa kulszowa (ból pleców).

Brak równowagi hormonalnej, jako przyczyna zaburzeń erekcji

Brak równowagi hormonalnej występuje, gdy brakuje testosteronu lub pojawia się nadmiar estrogenu. U mężczyzn z ciężką otyłością jest zwykle podwyższony poziom estrogenu ze względu na fakt, że komórki tłuszczowe przekształcają testosteron w estrogen. Mężczyźni z hiperprolaktynemią lub podwyższonym poziomem prolaktyny we krwi mogą mieć wtórne zaburzenia erekcji z powodu zaburzeń równowagi hormonalnej.

U mężczyzn z brakiem równowagi hormonów tarczycy mogą rozwinąć się zaburzenia erekcji z powodu dysfunkcji tarczycy. Zaburzenia erekcji najczęściej towarzyszą niedoczynności tarczycy. Impotencja może być również związana z nieprawidłowym działaniem przysadki mózgowej, która ma kluczowe znaczenie dla regulacji wielu procesów zachodzących w organizmie. Zakłócenie pracy przysadki mózgowej może prowadzić do nadmiernego wzrostu lub spadku poziomu testosteronu we krwi. Cukrzyca jest również częstą przyczyną zaburzeń erekcji.

Choroba naczyń obwodowych, jako przyczyna zaburzeń erekcji

Choroba tętnic obwodowych jest częstą przyczyną zaburzeń erekcji. Mężczyźni z chorobą tętnic obwodowych są często nieświadomi problemu. Dla wielu mężczyzn zaburzenia erekcji są pierwszą zauważalną oznaką zaburzeń naczyniowych. Jednak po dokładnym zbadaniu mężczyzn z zaburzeniami erekcji często diagnozowane są choroby serca, a także inne objawy choroby naczyń obwodowych. Typowe objawy choroby naczyń obwodowych obejmują skurcze mięśni łydek, mięśni ud, a czasami pośladków. Utrata włosów na nogach jest kolejnym objawem choroby naczyń obwodowych. Nogi i stopy są często zimne w dotyku z powodu słabego ukrwienia, rany na nogach mogą goić się długo, szczególnie u mężczyzn z cukrzycą i chorobą naczyń obwodowych.

Stres i psychologiczne przyczyny zaburzeń erekcji: strach przed potencjalną porażką i sytuacyjne zaburzenia erekcji

Wiadomo, że ciężki, chroniczny stres jest ważną przyczyną zaburzeń erekcji zarówno u młodych, jak i starszych mężczyzn. Problemy w związku mogą powodować znaczny stres i przyczyniać się do zaburzeń erekcji. To często tworzy błędne, koło, które utrudnia uzyskanie dobrej erekcji. Lęk przed możliwymi niepowodzeniami w łóżku często prowadzi do impotencji poprzez te same mechanizmy biologiczne, co inne źródła stresu.

Problemy neurologiczne, jako przyczyna zaburzeń erekcji

Problemy neurologiczne są mniej powszechne w impotencji, ale stwardnienie rozsiane, uszkodzenie rdzenia kręgowego w wyniku wypadków lub choroby neurologiczne mogą prowadzić do poważnych zaburzeń erekcji. Inne częste przyczyny impotencji u mężczyzn to ostry udar mózgowo-naczyniowy, demencja i choroba Alzheimera.

Skutki uboczne leków, jako przyczyna impotencji

Wiele powszechnie stosowanych leków może powodować zaburzenia erekcji, jako efekt uboczny. Niektóre z tych leków są lekami ratującymi życie, takimi jak powszechnie stosowane leki obniżające ciśnienie krwi, leki nasercowe i przeciwdepresyjne itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *