Kobiecy orgazm- etapy i rodzaje

Kobieta jest w stanie osiągnąć orgazm w wyniku penetracji, seksu oralnego, stosunku analnego, stymulacji punktu G, masturbacji czy też pettingu. Co ciekawe, niektóre panie wykazują zdolność osiągnięcia orgazmu bez pobudzania narządów płciowych. Dochodzi do niego jedynie poprzez same fantazje erotyczne czy też pieszczoty piersi. U pań orgazm zależy od wielu czynników fizjologicznych i psychicznych. Wiele zależy od poczucia własnej wartości danej osoby, zaufania do drugiej strony i panującej atmosfery. Niektóre kobiety mają problem z osiągnięciem orgazmu, między innymi przez kompleksy i brak akceptacji swojego ciała. Zazwyczaj pełnię satysfakcji seksualnej przeżyją panie po 30 roku życia. Są one już w pełni świadome swojego ciała i znają swoje potrzeby.

Jakie są etapy orgazmu u kobiet?

Orgazm u kobiet jest bardzo silnym doznaniem, a podczas niego dochodzi do paru etapów:

 • etap podniecenia– podczas niego dochodzi do wydłużenia się brodawek sutkowych, nawet do ok centymetra, ponadto powiększają się piersi, zwiększa się napięcie mięśni pochwy, przyspiesza bicie serca, nabrzmiewa żołądź łechtaczki, wzrasta ciśnienie krwi, skóra robi się zaróżowiona. Ponadto w pochwie zaczyna być obecny płyn lubrykacyjny, pochwa się wydłuża, a wargi sromowe rozchylają i rozszerzają. Do tego macica staje się bardziej wrażliwa na docierające do niej bodźce.
 • etap plateau – w tej fazie rośnie dalej objętość piersi, dochodzi do przekrwienia otoczek sutkowych, skóra intensywniej różowieje, akcja serca dalej przyspiesza, zwiększa się także napięcie mięśniowe całego ciała. Ujście pochwy jest już nawilżone, a łechtaczka zmienia swoje położenie.
 • etap orgazmu– pojawiają się skurcze poszczególnych grup mięśniowych, wzrasta ciśnienie krwi oraz rytm oddychania, ciało zalewane jest rumieńcem, następują skurcze pochwy co 0,8 sekund, który mogą powtarzać się do ok 12 razy.
 • etap odprężenia– zanika wiele wcześniejszych zjawisk, oddech się uspokaja a ciśnienie wraca do normy, pochwa wraca do stanu sprzed orgazmu po ok kwadransie, natomiast wygląd warg sromowych wraca do swojego wcześniejszego stanu po ok 30 minutach.

Rodzaje orgazmu u kobiet

Źródłem kobiecego orgazmu jest stymulacja pochwy, ponieważ to właśnie ten organ jest połączony z receptorami nerwowymi zlokalizowanymi w pochwie. Stymulacja ścian pochwy doprowadza do orgazmu łechtaczkowego. Według naukowców wyróżnić można różne rodzaje orgazmów:

 • lokalny- dochodzi do niego poprzez stymulację jednego miejsca.
 • sadomasochistyczny- doznawany przez partnerów seksualnych uprawiających właśnie taki rodzaj stosunku.
 • mieszany- dochodzi do niego na wskutek stymulacji różnych miejsc.
 • wielokrotny- występuje u pań podczas stosunku płciowego czy też masturbacji.
 • afektywny- doznanie pojawiające się w stanie silnych emocji, które nie mają powiązania z seksem.
 • tantryczny- w trakcie seksu tantrycznego, dochodzi do niego przez długie pobudzanie.
 • wyobrażeniowy- inaczej nazywany psychogennym, występuje jedynie przez psychiczne pobudzenie.
 • farmakologiczny- bez stymulacji zmysłowej, doznawany przez działanie środków pobudzających.
 • bolesny- zdarza się nie często, aczkolwiek wymaga leczenia.
 • mistyczny- pojawia się po długim treningi mistyki seksualnej oraz kontemplacji.
 • ekstatyczny – występuje niezwykle rzadko, czasem tylko raz w całym życiu.

Problemy z przeżywaniem orgazmu

Niestety niektórym paniom bardzo ciężko jest uzyskać orgazm lub też dochodzą do niego tylko i wyłącznie podczas masturbacji. Dla wielu kobiet penetracja pochwy nie doprowadza wcale do szczytowania. Najczulszym miejscem u każdej kobiety jest łechtaczka i to ona pełni ważną funkcję w orgazmie pochwowym. Przy braku stymulacji łechtaczki orgazm nie pojawia się. Łechtaczka jest połączona z pochwą, natomiast pochwa z wargami mniejszymi, a one z łechtaczką. Razem tworzą one wielką sieć nerwową. Kobiecy orgazm jest niezwykle istotną kwestią także dla mężczyzn. Jest on głównym celem podczas współżycia, a jego brak niekiedy doprowadza do tego, iż mężczyzna czuje się nieudolny i spada jego pewność siebie. Odbija się to negatywnie również na kobiecie. W trakcie bliskiego kontaktu ważna jest przede wszystkim luźna i przyjemna atmosfera, która ułatwi osiąganie szczytowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *