Jak alkohol obniża sprawność seksualną u mężczyzn?

„Alkohol szkodzi zdrowiu” – to hasło znają wszyscy. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że częste spożywanie napojów alkoholowych ma także ogromny wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia u nich impotencji. Nadużywanie alkoholu może mieć opłakane skutki dla sprawności seksualnej mężczyzny. 

 

Jak alkohol wpływa na sprawność seksualną u mężczyzn? 

Alkohol w żaden sposób nie poprawia sprawności seksualnej u mężczyzn, a wręcz przeciwnie. Statystyki wskazują, że około 85% mężczyzn uzależnionych od alkoholu ma jednocześnie spore problemy w sferze seksualnej. Zaburzenia mogą przybierać różny charakter, np. brak wytrysku po spożyciu alkoholu, całkowity zanik wzwodu lub brak ochoty na seks wywołany ogromnym spadkiem libido w organizmie.

Nadużywanie alkoholu powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania całego organizmu. Mowa tutaj o zmianach w układzie naczyniowym, hormonalnym, wahaniach stężenia glukozy we krwi a także o groźnych schorzeniach wątroby. Lekarze wskazują, że trunki wysokoprocentowe całkowicie lub częściowo utrudniają erekcję a w dłuższej perspektywie oddziałują też na męską psychikę. Ciągła obecność alkoholu w organizmie przyczynia się do tego, że mężczyzna bardzo źle radzi sobie ze stresem oraz jest bardziej narażony na ryzyko wystąpienia groźnych stanów depresyjnych. 

Wszystkie powyżej opisane kwestie mają ogromny wpływ na satysfakcję z pożycia seksualnego. Panowie, którzy mają problem z alkoholem, muszą sobie uzmysłowić, że prędzej czy później ich sprawność seksualna ulegnie znacznemu obniżeniu. Po pewnym czasie niski wzwód będzie następował nie tylko w stanie upojenia alkoholowego, ale także wtedy, gdy będą oni w pełni trzeźwi.

 

 

Jak alkohol wpływa na mechanizm erekcji? 

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie, jak alkohol wpływa na mechanizm erekcji. Okazało się, że mężczyźni w stanie upojenia alkoholowego potrzebowali znacznie więcej czasu, by osiągnąć erekcję w porównaniu z tymi panami, którzy przystąpili do badania całkowicie trzeźwi. 

Wynika to z tego, iż alkohol w znaczącym stopniu przyczynia się do osłabienia odczuwania bodźców zewnętrznych. Są one niezbędne do tego, aby organizm mógł przeprowadzić wszystkie procesy związane z erekcją. Alkohol ma również wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego. Powoduje, że ciśnienie tętnicze krwi ulega znacznemu rozregulowaniu, przez co utrzymanie wzwodu przez dłuższy czas jest niezwykle trudne. Ochota na uprawianie seksu znacznie spada. Potęguje to także fakt, iż procesy myślowe po spożyciu nadmiernych ilości alkoholu także są mocno zaburzone.

 

Impotencja alkoholowa

Osoby, które od dłuższego czasu nadużywają alkoholu, borykają się z niezwykle groźnymi schorzeniami, takimi jak alkoholowe stłuszczenie wątroby, marskość wątroby oraz różnymi schorzeniami trzustki. Wszystkie te schorzenia mogą spowodować, że dojdzie do pojawienia się bądź do zwiększenia zaburzeń wzwodu. Niską potencję wywołaną przez takie choroby nazywa się impotencją alkoholową. 

Dlaczego wątroba przestaje działać prawidłowo na skutek spożywania nadmiernych ilości alkoholu? Wątroba odpowiada za metabolizowanie poszczególnych składników pożywienia. Jeżeli do organizmu nieustannie dostają się składniki alkoholu, prowadzi to do upośledzenia funkcjonowania tego ważnego organu. Wątroba pełni bardzo ważną rolę w metabolizowaniu hormonu, który odpowiada m.in. za popęd seksualny oraz potencję. Mowa tutaj oczywiście o testosteronie. Jeżeli funkcjonowanie wątroby staje się całkowicie zaburzone, prowadzi to jednocześnie do zmniejszenia stężenia testosteronu w męskim organizmie. Brak odpowiedniej ilości testosteronu sprawia, że spada libido oraz rośnie ryzyko występowania zaburzeń erekcji. Mężczyzna nie wykazuje już takiego zainteresowania sferą seksu jak wcześniej.

Nadużywanie alkoholu przyczynia się też do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. To kolejne schorzenie, które przyczynia się do pojawienia się zaburzeń erekcji. Aby odzyskać sprawność seksualną, należy przede wszystkim udać się na terapię odwykową i porzucić alkohol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *