Antykoncepcja w okresie menopauzy – o czym należy pamiętać?

Menopauza, czyli okres zakończenia płodności

Menopauza to termin, którego obawia się chyba każda kobieta. Jest utożsamiany z kresem kobiecości, uniemożliwia posiadanie potomstwa i sprawia, że dotychczasowe życie może się zmienić. Menopauza jest objawem starzenia się organizmu, dlatego też tak bardzo przeraża. Można ją jednak traktować jako początek czegoś nowego, szansę na czerpanie z życia pełnymi garściami i od nowa odkrywania rozkoszy życia – również łóżkowych. Klimakterium to okres kończący płodność – czy faktycznie można pożegnać się wówczas z antykoncepcją?

Menopauza – jakie przynosi zmiany w organizmie?

Menopauza to okres, który u wielu kobiet daje niepokojące objawy mogące utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj klimakterium dotyczy kobiet miedzy 45 a 55 rokiem życia, chociaż sporadycznie zdarza się znacznie wcześniej. Pod względem medycznym menopauza kończy płodność, ponieważ kobieta nie uwalnia już każdego miesiąca komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia, a także nie ma menstruacji. Zmienia się również samopoczucie, a wahania poziomu hormonów płciowych mogą być odpowiedzialne za spadek libido, zmiany nastroju czy uderzenia gorąca. Z tego też powodu menopauza bywa bardzo uciążliwa, szczególnie dla pań, u których objawy są nasilone i pojawiają się o różnych porach dnia i nocy. O menopauzie można mówić wówczas, kiedy kobieta od ostatnich 12 miesięcy nie miała krwawienia miesięcznego.

Możliwość zajścia w ciążę przy menopauzie

Menopauza jest okresem, w którym kobieta wkracza w niepłodność. Teoretycznie zapłodnienie nie jest już możliwe, jednak należałoby ściśle wiedzieć, kiedy menopauza u danej kobiety się rozpoczyna. Nie jest to takie proste do ustalenia, szczególnie że poprzedza ją okres tzw. perimenopauzy, czyli mówiąc potocznie, samego wkraczania w klimakterium. Ten okres może być wyjątkowo zdradliwy, ponieważ miesiączka potrafi być bardzo nieregularna, nie pojawiając się nawet przez kilka miesięcy z rzędu. Krwawienie może być bardzo skąpe i szybko ustępować przypominając raczej plamienie, dlatego w biegu codziennego życia można go nawet nie zauważyć.

Oznacza to, że organizm jeszcze nie zakończył okresu płodności, a szansa na zapłodnienie jest bardzo niewielka, ale jednak istnieje. Okres perimenopauzy pojawia się na 3-4 lata przed menopauzą i może trwać do roku po zakończeniu ostatniego krwawienia. Jest wiele matek, które rodzą swoje dzieci miedzy 40 a 45 rokiem życia – często późne macierzyństwo wiąże się właśnie z „wpadką” – kobieta jest przekonana o wejściu w okres menopauzy, a więc nie stosuje już żadnego zabezpieczenia przed ciążą. Takie zjawisko nie należy do rzadkości i nawet kobiety doskonale znające swój organizm na początku menopauzy mogą się zwyczajnie pomylić. Mimo że owulacja może dotyczyć około połowy cykli, do których jeszcze nieregularnie dochodzi, nadal istnieje możliwość zapłodnienia – o tym nie można zapominać.

Antykoncepcja w okresie menopauzy

Każda kobieta wkraczająca w okres przekwitania powinna bacznie obserwować swój organizm i stosować przez pewien czas antykoncepcję. Lekarze mówią o tym, że metody zapobiegania ciąży powinno się stosować jeszcze przez rok od daty ostatniej menstruacji. Po tym czasie płodność kobieca powinna ustać i nie ma ryzyka poczęcia, natomiast kobieta nadal musi pamiętać o stosowaniu prezerwatyw, jeśli chce się uchronić przed chorobami wenerycznymi. Dla pewności można wykonać badania, które precyzyjnie określą czy organizm jest jeszcze zdolny do poczęcia. Są to badania oznaczające poziom hormonów płciowych – estradiolu, estronu, estriolu i progesteronu, a także LH i FSH. Nie warto rezygnować z antykoncepcji w okresie menopauzy, szczególnie że późne macierzyństwo wiąże się nie tylko z radykalną zmianą życia, ale również ze zwiększonym ryzykiem występowania wad płodu oraz ryzyka poronienia. Kobiety w okresie przekwitania mogą stosować prezerwatywy, żele plemnikobójcze, a także odpowiednio dobierane tabletki hormonalne, które jednocześnie mogą łagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *